Inneklima i norske hønsehus

De tradisjonelle verpehønsburene vil på sikt bli forbudt. De alternative systemene med frittgående høns kan imidlertid gi dårlig inneklima, og spesielt er ammoniakk og støv et problem, både for de som jobber i hønsehuset men også for dyrene.

Luftforurensing i stallmiljøet kan påvirke både dyrene og de som arbeider med dyrene. Eksponering for støv, og dets innhold av soppsporer, bakterier og endotoksiner kan være en betydelig risikofaktor for luftveisbesvær for de som jobber med dyrene.

En tidligere svensk studie viste at mange som arbeidet med fjærfé var plaget av støv og øyeirritasjoner. STAMI har i samarbeid med Veterinærinstituttet og Sveriges Lantbruksuniversität foretatt en undersøkelse ved norske hønsehus der fokuset har vært å se på innklima ved ulike inngjerdingssystemer.

- Vi har gjort undersøkelser på ni gårder på Østlandet, der de brukte tre ulike inngjerdingssystemer; gulvsystem, våningssytem og innredede bur. Felles for de to første systemene er at hønene går fritt, sier forskningssjef ved STAMI, Wijnand Eduard .
- I undersøkelsen registrerte vi nivåer av ammoniakk, karbondioksid, støv og mikroorganismer. Temperatur og luftfuktighet ble registrert kontinuerlig. Det ble også tatt prøver av støv og mikroorganismer, ved hjelp av støvfilter og støvpumper. Disse ble videre analysert ved STAMI, sier Eduard.

Innredede bur gir best inneklima

Resultatene fra undersøkelsen viste at systemet med innredede bur hadde klart best inneklima. Ammoniakknivået ved dette systemet var heller ikke noe problem. Frittgående høns ble utsatt for både mye høyere ammoniakknivåer, støvkonsentrasjon og høye bakteriekonsentrasjoner i luften. I disse systemer var ikke ammoniakknivået akseptable verken for de som jobbet i hønsehuset eller med tanke på dyrenes velferd. Samtlige oppmålte verdier lå også høyt over det Arbeidstilsynet fastsetter.

Hos de som jobber med dyrene kan slik eksponering for støv, og dets innhold av soppsporer, bakterier og endotoksiner ha en betydelig risiko for luftveisbesvær. - Tidligere studier som STAMI har foretatt blant norske bønder har vist at slik eksponering blant annet kan gi luftveissykdommer som astma KOLS (kronisk obntruktiv lungesykdom) og kronisk bronkitt, sier Wijnand Eduard.  Helseeffektene på dyrene er ennå ikke kartlagt, eksempelvis er ikke grensen for ammoniakknivå for fjærfe fastsatt i Norge. Imidlertid anser man at god inneluft kan være med å øke produksjonen.
Fagsenteret for fjørfe har finansiert et prosjekt der målet er å bidra til å bedre helsen, velferd og produksjon hos verpehøns gjennom å øke kunnskapen om luftkvalitet i norske hønsehus. Prosjektet består an en litteraturstudie om effekter på hønsens helse og en feltstudie.


Andre artikler knyttet til Inneklima:
Inneklima i norske hønsehus
Færre helseplager med mindre støv på kontoret
En av fem opplever plager relatert til inneklimaet
Inneklimaforskning (0622)
Gjennomgang av intervensjonsstudier i inneklimaforskningen
Partikkelatlas


Tips en venn!
Ditt navn:
Mottakers epost:
Melding:
Kontakt:
Wijnand Eduard

Publisert av:
Linda Sørfjord

Denne artikkelen er knyttet til tema:
Inneklima